Reklama
sobota, 01 września 2018 16:47

Mieć księgowość

Napisane przez  Administrator

Z Barbarą Michalak, właścicielką Biura Usług Księgowych Bilansik, rozmawia Viola Ordon

Znamy się od lat. Obserwuję Twoją pracę i zawsze jesteś zarzucona książkami, papierami, korespondencją, przed Tobą dwa komputery, drukarki... Co to znaczy być księgową i doradcą podatkowym?

Przede wszystkim wiąże się to z nawałem pracy, z ciągłym uzupełnianiem wiedzy o zmiany wprowadzane w przepisach, z uczestnictwem w szkoleniach, których liczba znacznie zmalała dzięki możliwościom, jakie zapewnia internet. 

Organy podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę po roku, dwóch od wprowadzenia nowego przepisu, a więc dopiero gdy same dobrze się go nauczą. My nie mamy tak wiele czasu na przyswojenie sobie tej wiedzy, a pomoc urzędów wygląda różnie, dlatego musimy działać i cały czas trzymać rękę na pulsie. To też trudny i odpowiedzialny zawód dlatego że podpisując umowę z klientem, właściwie przenoszę na siebie odpowiedzialność nie tylko za to, co robię, ale też za to, co robi klient, który często wychodzi z założenia, że podpisana umowa gwarantuje mu fachowe zaksięgowanie i jak najniższy podatek. Nie zajmujemy się tylko deklaracjami podatkowymi, ale też kadrami i listami płac, księgami przychodów i rozchodów, podatkiem VAT i dochodowym, świadczymy usługi dla firm zatrudniających osoby fizyczne. Inaczej prowadzi się księgi przychodów czy ryczałt, a inaczej rozlicza się pełną księgowość; tu już trzeba mieć wiedzę z zakresu rachunkowości. Dochodzą jeszcze inne obowiązki wobec państwa. 

Jakie ? 

Ostatnio był to Jednolity Plik Kontrolny dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, który miał umożliwić podatnikom przekazywanie organom podatkowym ksiąg i dokumentów księgowych w formie elektronicznej i tym samym skrócić czas ich dostarczenia. Wprowadzenie go nie usprawniło naszej pracy, jak zapowiadano – nie zaszła żadna różnica w księgowaniu dokumentów. Okazał się jedynie korzystny dla urzędów skarbowych, bo ich pracownicy mogą prędzej dostrzec, że na przykład jeden płatnik zaksięgował koszty, a drugi nie ma tego w sprzedaży, czyli że zaszła rozbieżność między rejestrami VAT a deklaracją VAT-7. Zniknęły więc kontrole, nazywane krzyżowymi, bo obecnie odbywają się za pomocą internetu w momencie otrzymania przez urząd skarbowy JPK. Od 2018 roku comiesięczny plik do urzędów muszą przesyłać też mikroprzedsiębiorstwa.

Czy zdarzył się klient bardzo zadowolony z wykonanych usług ? 

Dwa lata temu musiałam robić dla właściciela dużej firmy intrastat, czyli wykaz informacji przy wykorzystaniu deklaracji Intrastat-Wywóz i Intrastat-Przywóz, który przekazuje się do urzędu celnego. Biuro, które poprzednio prowadziło klientowi księgowość, nie wzięło pod uwagę, że znacznie przekroczył on wskazany limit dochodów uzyskanych z obrotu towarami między państwami Unii Europejskiej i dlatego powinien rozliczać się z Intrastatu z ostatnich dwóch lat. Po uzgodnieniach Izba Celna w Szczecinie zgodziła się przyjąć deklaracje, jeśli zostaną złożone wszystkie, za każdy miesiąc, w odpowiedniej kolejności i w wyznaczonym terminie. Nasz klient był bardzo zadowolony z szybkiego rozwiązania sprawy, w przeciwnym wypadku groziłyby mu milionowe kary

Łatwo się pomylić w obliczeniach?

Łatwo, kiedy jest nawał pracy i krótki okres realizacji. Najgorzej, jak się skumulują terminy. Dosyć ciężki jest okres od stycznia do końca kwietnia, ale też gdy otrzymujemy dokumenty w ostatnim dniu rozliczenia. Po tylu latach prowadzenia biura pomyłki w zasadzie się nie pojawiają.

Ale jeśli się zdarzą to co się wtedy dzieje? Cierpi klient czy Ty?

Jeżeli ja popełnię błąd, robię korektę i odsyłam deklarację do urzędu, ale jeżeli zamiast małej kwoty podatku moja pomyłka skutkowała by dużą kwotą ,wtedy mogę mieć problem z klientem. 

Jesteś ubezpieczona przed takimi sytuacjami?

Tak. Mam ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Czyli zawsze możesz się wybronić.

Jeśli ubezpieczalnia uzna mój błąd za nieumyślny. Ale bardziej zależy mi na tym, żeby klienci nie stracili do mnie zaufania.

W jaki sposób spełniasz funkcję doradcy, na czym to polega?

W sumie doradztwo jest wliczone w usługi księgowe, czyli zapewniam je już w momencie podpisania z drugą stroną umowy . Doradca podatkowy jest pomocny we wszystkich fazach działalności firmy, zapewnia najkorzystniejsze, zgodne z przepisami rozwiązania, ale też obowiązuje go tajemnica zawodowa, z której zwalnia tylko postanowienie sądu. Reprezentuje klienta przed organami podatkowymi i też przed sądami administracyjnymi.

A jeśli Twojemu klientowi zdarzy się na przykład zabrnąć w długi, to też doradzasz, w jaki sposób z nich wyjść?

Tego się nie podejmuję, bo nie jestem doradcą finansowym, tylko podatkowym.

Cieszysz się certyfikatami za pracę, ale na ścianach widzę też podziękowania za wsparcie potrzebujących. 

Pomagam dzieciom chorym na serce, dzieciom z domów dziecka, bo one nie otrzymały szansy na życie w normalnych rodzinach. 

Gratuluję.

Reklama
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria

 © Merkuriusz Polska | Redakcja: tel. +48 501 180 575, +48 515 079 888, redakcja@merkuriusz.com.pl 

xnxx