Reklama
czwartek, 22 marca 2018 23:18

Czterema kołami przez rok 2017...

Napisane przez  Administrator

Z prezesem Automobilklubu Wielkopolska Robertem Werle rozmawia Karolina Chomicz

W 2017 roku świętowali Państwo 40-lecie Toru Poznań...

Istotnie, obiekt jest już czterdziestolatkiem. Patrząc jednak w przyszłość, mamy marzenia, żeby Wielkopolski Tor Poznań był kiedyś nasz, żeby był torem światowego formatu, choć wydaje się to dziś mało realne. Dla członków Automobilklubu jest on obiektem wyjątkowym. Powstawał przy ogromnym zapale wielu z nas – wielbicieli motoryzacji, którzy w latach 70. postanowili uczynić możliwym to, co wydawało się niemożliwe. Obecnie, 40 lat później, kontynuując myśl budowniczych obiektu, staramy się o niego dbać i marzymy o tym, aby jego ranga wzrastała w przyszłości. 

W 2016 roku podpisaliśmy umowę z miastem na dzierżawę Toru, a następnie w tym miejscu odbyło się pierwsze posiedzenie dwóch komisji Rady Miasta Poznania: Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki pod przewodnictwem radnej Joanny Frankiewicz oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego pod przewodnictwem radnej Lidii Dudziak. Podczas spotkania dyskutowano między innymi na temat działalności klubu i Toru Poznań. Wspaniale, że takie spotkanie miało miejsce, było ono wyrazem dobrej woli i zainteresowania miasta i klubu przyszłością obiektu.

Współpracują Państwo z Muzeum w Szreniawie w związku z budową Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji...

Muzeum w Szreniawie, Fundacja Muzeum Motoryzacji „Kuźnia Dziedzictwa” i Automobilklub Wielkopolski podpisały w tym roku umowę o współpracy w zakresie utworzenia Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji. Zobaczymy w nim zabytkowe samochody i motocykle pochodzące ze zbiorów członków naszego klubu oraz eksponaty muzealne ze Szreniawy. Automobilklub i Fundacja Muzeum Motoryzacji przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Wielkopolskiego Muzeum Motoryzacji. Do udziału w konkursie zgłosiło się 48 pracowni, w tym jedna z zagranicy. Zwycięzcą została pracownia Jastaa Sp. z o. o. z Wrocławia. Ich projekt spełnił wszystkie założenia konkursu, a ze względu na swoją uniwersalność stwarza duże możliwości aranżacyjne i wystawiennicze. 

Zarząd opracował dokument „Zasady etyki członka Automobilklubu Wielkopolski”. Jakimi wartościami powinna kierować się taka osoba?

Nasi członkowie, budując swoją pozycję, nie mogą szkodzić innym, powinni działać uczciwie i rzetelnie, godnie prezentując swoją przynależność do klubu poprzez eksponowanie jego nazwy własnej i logo.  

Komisja Sportu Samochodowego jest organizatorem wielu znakomitych imprez...

To był bardzo pracowity i obfitujący w liczne wydarzenia sezon. Komisja zorganizowała na Torze Poznań 26 rund wyścigów, zarówno rangi międzynarodowej, jak i krajowej. Znalazły się wśród nich 2 rundy FIA-CEZ Circuit Racing (Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej), 1 runda FIA-CEZ Endurance Trophy (Mistrzostw FIA w wyścigach długodystansowych), 2 rundy Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe (Pucharu Europy Centralnej Porsche GT3), 8 rund Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 4 rundy Mistrzostw Polski Hour Race, 1 runda międzynarodowej serii Mistrzostw Polski KIA Lotos Race, 7 rund Mistrzostw Polski Pucharu 318 IS Cup PL oraz 1 runda ADAC Historic Cup Haigo. Wzięło w nich udział około 500 zawodników sportu samochodowego z kraju i zagranicy.

I wyścigów bolidów...

Tak, we wrześniu 2017 roku w czasie ostatniej rundy wyścigów samochodowych na Torze Poznań rozegrano wyścig bolidów o napędzie elektrycznym. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn (między innymi z Gimnazjum nr 3 w Gliwicach, Gimnazjum nr 2 w Ustroniu, drużyna Silesian Greenpower z Politechniki Śląskiej w Gliwicach czy zespół Renishaw z Wielkiej Brytanii), liczących średnio 8-10 zawodników, a w sumie 10 pojazdów o charakterystycznych nazwach: Bullet, Probation 4, Renovation, Złota Trójka, Rec 349, Blue Arrow, Rebelt, Circuit Breaker czy Kapiszon. 

Ta impreza jest formą wsparcia młodych konstruktorów w rozwijaniu wiedzy o nowoczesnych technologiach oraz w realizowaniu pasji i ambicji. 

To pięknie… Panie Prezesie, proszę przybliżyć inicjatywę SuperOES.

Wyszliśmy naprzeciw kierowcom, którzy nie posiadają licencji wyścigowej, dlatego ten cykl imprez  jest organizowany z myślą o nich. SuperOES polega na jak najszybszym pokonaniu przez kierowcę prób sportowo-zręcznościowych. Impreza jest rozgrywana w randze Mistrzostw Okręgu i nieustannie przyciąga amatorów jazdy sprawnościowej. W sezonie rozegrano 8 rund, w których udział wzięło blisko 800 kierowców.

Co umożliwia organizowanie na Torze Poznań imprez o randze międzynarodowej?

Możliwe to jest dzięki posiadanym certyfikatom bezpieczeństwa potwierdzającym spełnienie restrykcyjnych norm i wymagań stawianych przez światowe federacje sportowe: FIA (Międzynarodową Federację Sportu Samochodowego), FIM Europe (Międzynarodową Federację Motocyklową regionu Europy), CIK-FIA (Międzynarodową Federację Kartingową). W wyniku przeprowadzonych przez przedstawicieli FIM Europe oraz CIK-FIA inspekcji homologacyjnych torów: motocyklowego i kartingowego, Automobilklub uzyskał przedłużenie na kolejne 3 lata licencji uprawniających do organizacji międzynarodowych imprez motocyklowych i kartingowych na Torze Poznań (licencja FIA dla toru samochodowego ważna jest do 2019 roku).

Są Państwo też organizatorami rajdów turystycznych, na przykład z okazji Dnia Kobiet czy uświetniających święto odzyskania niepodległości...

Komisja Sportu Popularnego i Turystyki zorganizowała 2 imprezy rajdowe: z okazji Dnia Kobiet rajd „Wielkopolanki za kółkiem” oraz rajd „Pogoń za lisem”, będący rundą Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów. W imprezach tych udział wzięły 62 załogi i 160 uczestników. Na początku grudnia odbył się rajd „Gwiazdka 2017”, podczas którego podsumowane zostały również zmagania w ramach Popularnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu, Okręgowego Pucharu Zmotoryzowanych Turystów oraz Konkursu o Wielką Złotą Pyrę.

Święto odzyskania niepodległości również obchodziliśmy rajdowo. Automobilklub, już po raz 25, wraz z Wielkopolanami uczcił ten dzień motoryzacyjnie, organizując Rajd Niepodległości i Ogólnopolski Rajd Seniora. Trasa rajdu rozciągała się na długości 55 km. Rywalizowało ze sobą 46 załóg, czyli 110 uczestników.

Oprócz organizacji imprez klubowych członkowie Komisji Sportu Popularnego i Turystyki reprezentowali również barwy naszego Automobilklubu w imprezach organizowanych przez inne kluby z całej Polski.

 Najstarsze rajdy organizuje Komisja Pojazdów Zabytkowych (śmiech)...          

Można tak powiedzieć. Uczestnicy 44. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych mieli szansę na przejażdżkę po regionie, a podczas Konkursu Elegancji na placu Wolności była okazja na zaprezentowanie się zgromadzonej publiczności w strojach z epoki odpowiadającej okresowi produkcji ich zabytkowych aut. Dla śmiałków natomiast zorganizowano na Torze Poznań wyścig memoriałowy im. Henryka Rucińskiego, w którym wystartowało 17 uczestników. W sumie w rajdzie udział wzięło 37 załóg. 

Od lat Komisja Pojazdów Zabytkowych organizuje również rajdy turystyczne. W roku 2017 odbył się na przykład 1. Wielkopolski Rajd Historyczny, będący rundą Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, jak też rajd pojazdów zabytkowych „Truskawisko”. 

W czerwcu na poznańskich Łęgach Dębińskich w ramach 6. Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Rowerów Zabytkowych „RetROWERiada 2017” spotkali się pasjonaci i posiadacze zabytkowych jednośladów. Do udziału w imprezie zgłosiło się
52 uczestników, którzy zaprezentowali w sumie ponad 70 rowerów z XIX i XX wieku. 

Barwy Automobilklubu widoczne też były podczas rajdów i zlotów organizowanych na terenie całego kraju. Ponadto nasi członkowie, prezentując piękno zabytkowej motoryzacji, uświetniali wydarzenia realizowane na terenie naszego miasta i regionu między innymi podczas Dni Łazarza, Dni Sąsiada na św. Marcinie, Soboty z Historią – Lato na Targach, 7. Pikniku z Motoryzacją w Wirach czy 11. Wielkiego Smażenia Powideł w Mniszkach. Organizatorzy Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprosili nas na targi motoryzacyjne „Retro Motor Show”, gdzie zaprezentowaliśmy 59 zabytkowych pojazdów pochodzących ze zbiorów członków klubu.

Caravaning również w roku 2017 pozostawił ślady swych kół...

Tak, zwolennicy niezależności znajdą w naszym klubie też coś dla siebie. Podsumowując 2017 rok, zorganizowano aż 8 zlotów klubowych. Caravaningowcy oficjalnie zainaugurowali sezon spotkaniem w Antoninie, w późniejszym czasie odbyły się inne, o oryginalnych nazwach zloty caravaningowe, jak: „Powitanie Wiosny” czy „Święto Niezapominajki” w Białężynie, „Wianki 2017” w Dziekanowicach. Ciekawy był objazdowy zlot „Polska Zachodnia”. Sezon wieńczył zorganizowany na przełomie września i października zjazd „Święto Pyry”, który odbył się we wspomnianym Białężynie. W ubiegłorocznych zlotach udział wzięło 130 załóg i 300 uczestników. Pomimo dużej ilości imprez klubowych caravaningowcy Automobilklubu chętnie uczestniczyli również w pozaklubowych zlotach zagranicznych: w Chorwacji, Niemczech, Słowenii, Szwajcarii, oraz krajowych: w Nakle i w Zielonej Górze. 

Reklama
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria
 • Galeria

 © Merkuriusz Polska | Redakcja: tel. +48 501 180 575, +48 515 079 888, redakcja@merkuriusz.com.pl 

xnxx