poniedziałek, 26 październik 2020 20:23

O kapryśnej aurze i egzotycznych roślinach

z Andrzejem Brylakiem z Centrum Ogrodniczego „Ogród Marzeń” rozmawia Merkuriusz

W tym roku mieliśmy wyjątkowo suchą i ciepłą zimę, ale deszczowy przełom wiosny i lata. Jak chronić rośliny przed tak zmiennymi warunkami atmosferycznymi?

Ciepła zima to wyjątkowy okres. Niektóre gatunki, które podczas wcześniejszych zim zrzucały liście, w tym roku tego nie zrobiły, wymieniały je dopiero wczesną wiosną. Taka sytuacja jest dla roślin dość nietypowa, zaczęły się więc bardzo szybko rozwijać, wcześniej kwitnąć. Wszyscy w branży spodziewaliśmy się, że muszą jeszcze przyjść przymrozki, które zwykle pojawiały się w okolicach 15 maja, ale tego roku ich nie było. Zazwyczaj powodowały, że rośliny wrażliwe na niskie temperatury nawet traciły liście czy kwiaty. Dlatego też z wieloma czynnościami w ogrodzie czeka się do tak zwanej zimnej Zośki, na przykład z sadzeniem pomidorów. 

W tym roku było inaczej. Rośliny bardzo intensywnie rosły od wczesnej wiosny aż do połowy lata. Ocieplenie powoduje, że do naszego klimatu zaczynają być wprowadzane gatunki, które wcześniej się tu nie zadomowiały. Widzimy, że niektórzy sadzą w ogrodach palmy pochodzące z innej szerokości geograficznej, choć są to często gatunki takie jak Trachycarpus fortunei, które znoszą temperatury do – 15º C. Bardzo ciepłe zimy i dość wilgotne wiosny sprzyjają gatunkom, które nie są typowe dla Europy Środkowej. 

Czy powinniśmy chronić rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi? Możemy próbować je zabezpieczać na różne sposoby, okrywać, sadzić w miejscach, gdzie będą bardziej chronione. Dla przykładu magnolie należy sadzić tak, aby od strony zachodniej i północnej były osłonięte, a od południa miały jak najwięcej światła, w takiej lokalizacji roślina będzie rozwijać się najlepiej. Właściwie większość gatunków, które do tej pory nie były u nas spotykane, sadzone w dobrym miejscu, osłoniętym i z południową wystawą, mają rację bytu. Mam na myśli hibiskusy syryjskie, araukarię czy aukubę.

Hibiskusy mają chyba różną odporność. Mam dwa w ogrodzie i dwa w domu. Kiedyś wystawiłam je za wcześnie na balkon, przyszedł przymrozek, i pomimo że okrywałam je folią, bardzo ciężko chorowały.

Najczęściej uprawiane są dwa gatunki hibiskusa. W ogrodzie sadzony jest hibiskus syryjski, odmiana odporniejsza, rosnąca w gruncie, natomiast ten uprawiany w domach, w doniczkach to hibiskus chiński, który nie ma szans przezimowania na zewnątrz. 

Muszę jednak przyznać, że hibiskusy lepiej przetrwały przymrozek niż oleandry. Na południu Niemiec widuję oleandry wsadzone do ziemi...

Rośliny zdecydowanie lepiej zimują, jeśli są posadzone w gruncie. Kiedy te doniczkowe wystawiane są na zewnątrz i nastąpi spadek temperatur do – 5ºC czy – 8ºC, przez mróz niszczone zostają najmłodsze korzenie znajdujące się przy obwodzie doniczki. Jeśli zakorzenione są głęboko w gruncie, mają dużo większą szansę przezimowania. Jeśli zabezpieczymy korzenie na zimę – zrobimy kopczyk, położymy worki z korą czy torfem, niska temperatura nie będzie działać tak silnie. Co także ważne, bardziej wrażliwe gatunki powinniśmy sadzić wiosną, aby do kolejnej zimy zdążyły się zakorzenić. Zimą roślinom szkodzi jednak nie tylko mróz, ale również wysuszające silne wiatry. Jeśli system korzeniowy jest głęboki, będzie w stanie pobrać wodę, zanim ją wiatr wysuszy. 

Czy o rośliny hodowane w dużym mieście, narażone na silną emisję zanieczyszczeń, powinno dbać się inaczej?

Są gatunki, które tolerują zanieczyszczenie powietrza w mieście i właściwie nie wymagają jakiejś szczególnej opieki. Należą do nich kasztanowce, jodły jednobarwne, lipa. Gatunków wrażliwych pod względem czystości powietrza nie powinno się sadzić w mieście. Wiele jednak zależy od zim, opadów śniegu oraz od tego ile soli na drogach wysypią służby. Jednym czynnikiem jest bowiem zanieczyszczenie powietrza, które jest ostatnimi czasy mniejsze, ponieważ zwracamy na nie większą uwagę, walczymy z niską emisją, drugim natomiast – zasolenie. Silnie wpływa ono na rośliny sadzone przy drogach. Zaobserwować można, że często stawiane są przy nich osłony z mat wiklinowych, słomy czy tkanin polipropylenowych. Ma to zapobiegać dostawaniu się śnieżnego błota z solą pod rośliny. 

Czy w naszych ogródkach jesteśmy w stanie bardziej zapobiegać uszkodzeniu roślin? Na pewno nie powinniśmy ich nadmiernie nawozić, zwłaszcza w drugiej połowie roku. Podsypywanie nawozem mineralnym jest równoznaczne z zasalaniem podłoża. Możemy w ten sposób doprowadzić do wysuszania roślin, podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej zimowego wiatru. Tworzy się duże stężenie soli, która zabiera wodę roślinie. 

Obecnie często nie sadzi się drzew w gruncie, tylko w wielkich betonowych donicach. Zawsze myślę, że chyba ziemi wystarczy tym drzewom może na pięć lat, nie rozwiną się dalej i kiedy zabraknie miejsca, zginą. Po co to się robi?

Robi się to, kiedy w danym miejscu nie ma innej możliwości. W miastach silna jest infrastruktura podziemna, tak zwana sieć mediów, czyli rury z wodą, gazem, przewody z prądem, kanalizacją. Utrudniają one sadzenie drzew w wielu miejscach, ponieważ mogłoby doprowadzić do zaczopowania rur przez system korzeniowy drzew. Z tego powodu wybiera się mniejsze zło i sadzi rośliny do większych donic na powierzchni terenu.

Myślę, że drzewa w takich donicach mogą rosnąć wiele lat jeśli będą dobrze pielęgnowane. Odpowiednia pielęgnacja to między innymi przycinanie – wykonywanie cięcia sanitarnego i formującego, aby drzewa nie stworzyły zbyt silnej korony i nie stały się zagrożeniem. 

Ale na pewno nie będą żyć tyle, co wsadzone do ziemi... 

Pewnie, że nie tyle co dęby w Rogalinie, ale zależy nam, żeby chociaż przez jakiś czas w miejscach zabetonowanych widzieć zieleń. Dzięki gazonom możemy to uzyskać. 

Oprócz sklepu ogrodniczego oferujecie Państwo usługi projektowania i zakładania ogrodów. Czy cieszą się dużym powodzeniem?

Spora część społeczeństwa w ostatnich latach przeprowadza się z mieszkań do domów bądź szeregowców, stąd duże zainteresowanie aranżacją małych przydomowych ogrodów. Klienci często szukają pomysłu. Zależy im na małych, wolno rosnących roślinach. Często są to odmiany szczepione, charakteryzujące się wolnym lub oryginalnym wzrostem, na przykład rosnące kolumnowo, zwieszające się, przybierające kształt kielicha, jak odmiana wiśni piłkowanej Kanzan czy Royal Burgundy. Bardzo wolno rośnie odmiana sosny bośniackiej Schmidtii czy cyprysik łuskowaty Nana Gracilis. Ich roczne przyrosty utrzymują się na poziomie kilku centymetrów, dlatego mogą rosnąć przez wiele lat w małych ogrodach, nie stając się czymś uciążliwym, co mogłoby na przykład przesłonić światło w domu.

W ogrodnictwie, tak jak w niemal każdej dziedzinie, zaobserwować można mody. Jakie rozwiązania i rośliny dziś cieszą się największą popularnością? 

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie wieloletnie rośliny kwitnące, czyli byliny. Są to gatunki roślin zielnych, które w większości zamierają na zimę, budząc się ponownie na wiosnę. Kupowane są zazwyczaj właśnie gdy zaczynają kwitnąć.

Drugą grupą roślin cieszących się powodzeniem są tak zwane trawy wysokie – rozplenica japońska, miskanty, trzcinnik. Największe zainteresowanie nimi pojawia się w miesiącach jesiennych, ponieważ wyglądają wtedy bardzo ładnie. Wiosną, trawy dopiero budzą się do życia, nie są bardzo atrakcyjne, więc jeśli ktoś się na nich nie zna, raczej ich wtedy nie kupi. 

...Myślę, że tak jest z większością roślin. Podoba nam się kwitnąca, ale to niestety oznacza, że niebawem przekwitnie.

Sztuka projektowania ogrodów polega na tym, by w każdym miesiącu pojawiła się w nim jakaś atrakcja. Ogród powinien być wiecznie żywy. 

Kilkanaście lat temu dominowała moda na rośliny iglaste. Jednak ogród ograniczony wyłącznie do iglaków nie żyje tak bardzo, jak ten z roślinami liściastymi, bylinami, trawami, wrzosami. Dlatego zawsze zachęcam do ich sadzenia – dopiero wtedy uzyskamy ogród żyjący przez dwanaście miesięcy.

 

Warte uwagi

Organizujemy eventy firmowe

event1

Dom Wydawniczy Netter – wydawca magazynu Merkuriusz Polska prowadzi również działalność w obszarze organizowania konferencji, zjazdów, jubileuszy oraz „lecia” firm. Możemy pochwalić się ciekawymi rozwiązaniami, pełnym oddaniem w realizację danego projektu i fantazją. Najważniejszy dla nas jest zleceniodawca i to jemu służymy całą naszą wiedzą, dlatego uważamy, że warto być właśnie z nami.

Więcej…

 © Merkuriusz Polska | Redakcja: tel. +48 501 180 575, +48 515 079 888, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.